TYT Nasıl Çalışılır? TYT Tavsiyeleri

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
TYT Nasıl Çalışılır? TYT Tavsiyeleri

YKS maratonuna başlayan üniversite adaylarının kafasını karıştıran, TYT nasıl çalışılır? TYT'ye nasıl hazırlanılır? gibi sorulara ve TYT Tavsiyelerine bu yazımızda yer vereceğiz.

Bir Hedefiniz Olsun

Öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor. Hayalleriniz nelerdir? Gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz? Bunları iyice düşündükten sonra kendinize bir hedef belirleyin ve bunu gerçekleştirmek için herşeyi yapmaya hazır olun.

Planlı Çalışın

Planlı çalışın dedik ancak instagramda veya herhangi bir web sitesinde gördüğünüz size uygun olmayan ders çalışma programlarına uymayın. Her öğrencinin günlük kaç saat çalıştığı, bilgi düzeyi ve kapasitesi farklı olduğu için kendisine özel bir ders çalışma programına sahip olması gerekiyor.

"İnternetten bulduğum programları kullanamayacaksam ne yapacağım?" diyenleriniz olabilir. Bunun için size şöyle bir tavsiye verebirim. Öncelikle orta düzey birkaç deneme alın ve farklı günlerde 2-3 deneme çözün. Deneme sonuçları size hangi konularda eksiklerinizin olduğunu söyleyecektir. Daha sonra kendi alanınıza ait olan derslerin TYT Konularını bir kağıda yazın. "Şu konu şu kadar günde bitecek" gibi bir yanılgıya kapılmayın çünkü burada önemli olan o konuyu tam anlamıyla anlayabilmektir.

Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? konusunda daha çok bilgi almak isteyen öğrenciler BURAYA tıklayarak yazımızı okuyabilir.


Kitap Seçimi Çok Önemli

Bol bol soru çözmek tabiki faydalı olacaktır ancak bundan daha önemlisi kaliteli soru çözmektir. Öğretmenlerinizin önerdiği veya seviyenize uygun olduğunu düşündüğünüz bir kaynağı tercih etmek son derece önemlidir. Ayrıca yapamadığınız soruları öğretmenlerinize, arkadaşlarınıza sormaktan asla çekinmeyin.

Konu Çalışmasını Nasıl Yapacağım?

Her öğrencinin anlama şekli farklı olduğu için kesinlikle böyle yapın şeklinde cevap verilebilecek bir durum değil. Kitaptan okuyarak mı, not çıkararak mı yoksa video izleyerek mi daha iyi anladığınızı belirlemelisiniz. Hangisi sizin için daha verimliyse onu tercih etmelisiniz. Burada önemli bir nokta var. "Ben video izleyerek daha iyi anlıyorum" deyip sadece video ile yetinmek yeterli olmayacaktır. Mutlaka bir defteriniz olsun. Önemli yerleri, formülleri mutlaka not almayı ihmal etmeyin.

Uyku Düzeni

Üniversite adaylarının en büyük sorunlarından bir tanesi uyku düzenini tam olarak oturtamamaktır. Bu yüzden kendinize bir yatma-kalkma saati belirleyin ve alarm kurmaktan çekinmeyin.

Çoğu uzman karanlık bir ortamda uyumanın uyku kalitesini arttırdığını ve gün içinde daha zinde hissettiğinizi söylüyorlar. O yüzden odanıza ışık girmeden uyumanız daha etkili olabilir.

Başkalarını Kafanızdan Çıkarın

Üniversiteye hazırlık sürecinde büyük ihtimalle stresli olacaksınız. Sürekli aklınıza olumsuz düşünceler gelecek. Bu yüzden "Komşunun çocuğu 120 soruda 110-120 net çıkartıyormuş" gibi söylemlerin olduğu ortamlarda bulunmamanız sizin için daha iyi olacaktır. Yani herhangi birinin dediklerini umursamayın, moralinizi bozmayın ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmaya devam edin.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap