Temeli Olmayanlar YKS'ye Nasıl Çalışmalıdır?

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Temeli Olmayanlar YKS'ye Nasıl Çalışmalıdır?

Üniversite hayali kuran birçok öğrenci YKS serüvenine başlıyor. Bu süreçte adayların nasıl hazırlanacağı kafalarda soru işareti olan bir noktadır. Özellikle temelde sıkıntılı olan öğrenciler, temeli olmayanlar YKS'ye nasıl çalışmalıdır? Gibi sorular kafalarını kurcalamaktadır. Bizde bu yazımızda bunları gidermeye çalışacağız.

Bazı üniversite adaylarının öncelikli sorunu temelinin olmadığını düşünmeleridir. Ancak bu seviyeye kadar her öğrencinin belirli düzeyde bir temele sahiptir. Burada önemli olan mümkün olduğu kadar kendinizi geliştirmek ve eksiklerinizi tamamlamaktır. Temelinizin olmadığını düşünmek yerine hangi ders ve konularda eksiklerinizin olduğunu tespit etmek işinizi daha da kolay hale getirecektir.

YKS'ye Nereden Başlayacağım?

Nereden başlayacağım? Nasıl ders çalışılır? sorusunu kafaya takmaktan ziyade nasıl olursa olsun en kısa sürede çalışmaya başlamalısınız. İster konu anlatım kitaplarınızdan notlar çıkarmaya başlayın, ister youtube'dan videolar izleyin, isterseniz kötü olduğunuz bir dersten özel ders alarak en kısa sürede çalışmalarınıza başlamanız gerekiyor.


Vazgeçmeyi Aklınızdan Çıkarın!

Birçok başarısızlığın temelinde özgüvensiz olmak yatar. Kendinize inanıp motivasyonunuzu artırdığınızda önünüzde hiçbir şey duramaz. Bu yüzden kendinizden emin olun ve hayalleriniz doğrultusunda çalışmaktan asla vazgeçmeyin.

Doğru Kaynak Kullanın

Üniversite adayları çalışma kitapları alırken zor kaynakları tercih etmekte, bunun sonucunda yapamıyorum deyip motivasyonu düşmektedir. Öncelikle seviyenize uygun kaynak seçimi yapmalısınız. Bu kaynak çok biliniyor bende bundan almalıyım gibi bir yanılgıya düşmeyin. Alacağınız kitabı araştırın size uygun olduğunu düşünüyorsanız tercih edin.

Çalışmaya Odaklanın

Masanın başına oturup saatlerce çalışmak zor geliyor olabilir. Bazı öğrenciler günlük 4-8, bazıları 1-2 saat çalışır. Bu öğrenciden öğrenciye değişmektedir. Eğer günlük çalışma saatiniz az geliyorsa bunu aşama aşama arttırmayı düşünebilirsiniz.

Çalışma Taktikleri

Temelinizin olmadığı derse en baştan başlamak isabetli bir tercih olabilir. Özellikle matematik gibi sayısal derslerde konular birbiri ile bağlantılı olduğu için önceki konularda eksiği olan kişiler sorun yaşayabilir.

Farklı kaynaklar kullanmanızda fayda var. A yayınevinin değinmediği bir noktaya B yayınevi değinebilir. Bu durumda farklı kaynaktan çalışan öğrenciler başarıya bir adım daha yakın olacaktır.

Konu çalışmasını tamamladıktan sonra kesinlikle test çözülmelidir. Ancak bu şekilde ne kadar öğrendiğinizi anlayabilir ve bilgilerinizi pekiştirebilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap