Sözel Dersler Nasıl Çalışılır?

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Sözel Dersler Nasıl Çalışılır?

Sözel dersler genelde kolay öğrenilir ancak çabuk unutulur. Peki sözel dersler nasıl çalışır? Coğrafya, tarih, edebiyat, dil bilgisi ve felsefe gibi sözel derslere çalışırken anlamaktan ziyade unutmaktan yakınıyorsanız sizlere birkaç önerimiz olacak.

Gerekirse Sıfırdan Başlayın

Konuyu bildiğini düşünen bazı öğrenciler test çözmeye başladığında aslında yeteri kadar konuya hakim olmadığını görebilir. Bu durumda konuyu üstü kapalı okuyup geçmek yerine ayrıntılı olarak gözden geçirilmeli, bilinmeyen yerler belirtilmeli ve not tutarak akılda tutulması sağlanmalıdır. Böylece yeni bilgiler öğrenecek ve önünüze çıkan soruları çok rahat bir şekilde yapacaksınız.

Okumaktan Şikayet Etmeyin

Sözel derslerin başarısını artıran en önemli etken okumaktır. Bu yüzden çalıştığınız konuyu detaylıca okumaya özen gösterin. Hatta okurken önemli yerlerin altını çizerek hem akılda kalmasını hem de tekrar okuyacağınız zaman kolaylık olmasını sağlayabilirsiniz. Birde defterinize not tutarsanız tadından yenmez.


Tekrar Tekrar Tekrar

Çalışacağınız konuyu okudunuz, önemli yerlerin altını çizdiniz ve not çıkardınız "Artık ne yapacağım?" diyorsanız cevabımız tekrar olacaktır. Sözel derslerin akılda kalması için günlük, haftalık ve aylık olarak konuları tekrar etmelisiniz.

Canınız Sıkılıyorsa Eğlenceli Hale Getirin

Ders çalışmak bir görev ve şartlara bağlacak bir şey değildir. "Masa başında oturarak çalışmalıyım.", "Bugün şu şu saatlerde çalışacağım." şeklinde plan yapıp çalışabilirsiniz. Ancak uzun vadede bu şekilde çalışmaktan sıkılabilirsiniz. Bunun yerine otobüste yolculuk yaparken ya da yatağınızda uzanırken ders tekrarı yapabilirsiniz. Notlarınızı ses kaydı alıp daha sonra dinleyebilirsiniz. Uzun uzun ezberler yapmak yerine kodlama tekniği ile daha kolay öğrenebilirsiniz.

Kendinizi Motive Edin

Ders çalışmadan önce keyfiniz yoksa kendinizi motive etmelisiniz. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz. Bunun için motive edici videolar, hayalinizdeki üniversite veya bölümü okuyan insanlar sohbet etmek, fikirlerinden düşüncelerinden yararlanmak faydalı olacaktır.

Zamanı Doğru Kullanın

Bilginin kalıcı hale gelmesi için günlük, haftalık ve aylık plan yapmakta fayda var. Hangi konuları çalışacağınızı, ne zaman soru çözeceğinizi ve tekrarlarınızı ne sıklıkla yapacağınızı önceden belirtmek oldukça faydalı olacaktır.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap