Net Artırma Yöntemleri - Net Artırma Taktikleri

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Net Artırma Yöntemleri - Net Artırma Taktikleri

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin yapmayı en çok istediği şeylerden birisi net artırmaktır. Sürekli deneme yapan öğrenciler bazen netlerinin sabit kaldığından bazen ise azaldığından şikayet ederler. Her şeyi doğru yapsanız dahi yaşadığınız stresten dolayı netlerde dalgalanma olması görülebilir. Bu gibi durumlarda paniğe kapılmamakta fayda var. Net artırma yöntemleri ve taktikleri vereceğimiz bu yazımızda YKS, DGS, LGS, KPSS ve ALES gibi daha birçok sınavda size yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Net Kaybetmemek İçin Yapılması Gerekenler

Dikkatli Olmakta Fayda Var

Bazen konuyu tam olarak anlasanız bile karşınıza çıkan soruları yanlış yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kaçırdığınız noktaları minimuma indirmek için soruyu iyi anladığınızdan emin olmanız gerekir.

Aklına İlk Geleni Hemen İşaretleme!

Net kayıplarının birçoğu aslında emin olduğunuz sorulardan geliyor. Bu yüzden aklınıza gelen ilk şıkkı işaretlememek yapılacak daha doğru bir hamle olacaktır.


Hızlı Olmaktan Kaçının

Hızlı çözülen sorularda hata yapma ihtimali dahada artıyor. Soruyu anlayamadıysanız boş bırakmakta fayda var.

Öncelikle Sorunun Mantığını Kavra

Kendi fikirlerinizi bir kenara bırakıp ilk olarak soruda ne isteniyor buna dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle yorum sorularında buna dikkat edilmesi bir hayli önemli. Örneğin "Metne göre hangisi doğrudur?" ifadesi gördüğünüz bir yerde metnin dışına çıkıp şıklarda doğru olanı aramak atılacak yanlış bir adım olacaktır.

Net Artırmak İçin Taktikler

Öncelikle hangi konudan ne kadar soru çıktığı iyice araştırılmalıdır. Ardından en çok soru çıkan konulara öncelik verilerek hızlı bir şekilde net artışı sağlanabilir.

Konular öğrenildikten sonra net artışı biraz oluyor sonra sabit kalıyorsa bunun sebepleri şunlar olabilir. İlk olarak stres yüzünden gerekli verim alınamıyor olabilir. İkinci olarak sorular yorum kuvveti gerektirdiği için gerekli pratiğe sahip olunmayabilir.

Net artırmak için en önemli taktik pratik yapmaktır. Eğer öğrencinin dikkat sorunu ve konu eksiği yoksa net artmamasının tek nedeni pratik olmamasıdır. Bunun için günlük, haftalık ve aylık tekrarlar düzenli yapılmalı ayrıca her dersten 2 farklı kaynaktan sorular çözülerek gerekli yorum gücü ve pratikliğe ulaşılabilir.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap