Mezuna Kalmak Nedir? Avantajları - Dezavantajları

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Mezuna Kalmak Nedir? Avantajları - Dezavantajları

Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler üniversite sınavında istediği puanı veya istediği bölümü kazanamaması sebebiyle bir yıl daha sınava hazırlanmak için geçirdiği süreye mezuna kalmak diyoruz. YKS sonuçları açıklandıktan sonra mezuna kalma kararının verilebilmesi için öğrencinin önünde uzun bir süre bulunuyor. Mezuna kalmak öğrencilerin hayatında vereceği en önemli kararlardan birisindir. Bu yüzden yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve daha rahat karar verebilirsiniz.

Hayallerini Düşün

Öncelikle hayalinin ne olduğunu ve gerçekte bu hayale ulaşmak için neler yapabilirsin bunları gözden geçir. Puanını ve sıralamanı geçen senenin puan ve sıralamalarıyla karşılaştır. Hayalini gerçekleştirebilmek için hedefine ulaşabilecek misin karar ver.

Elalem Ne Der Diye Düşünme

Vereceğin karar senin kararın ve bu karar sonucunda en fazla etkilenecek kişi sensin. Bu yüzden ne istediğine iyice düşündükten sonra ve çevrendeki bilgili kişilere danıştıktan sonra karar ver. "Bu yılda kazanamazsam ne yaparım?", "Annem babam bana ne der?" gibi soruları bir kenara bırak.


Mezuna Kalmanın Avantajları

Mezuna kalmak dediğimizde en önemli avantajlardan bir tanesi önceki yıl birçok konuya çalışmış olacaksın ve bir yıl boyunca çalışabileceğin bir sürü konu olacağından iyi bir planlama yapılarak zaman sıkıntısı yaşamazsın.

Hem okul hem dershane olmayacağından kendini sadece YKS sınavına verebilirsin. Ödev, okul sınavları ve hayatını iyi planladığın taktirde uyku gibi sorunların olmayacak.

Zorlandığın konulara daha fazla zaman ayırabileceksin. Böylece netlerinde artış olacak.

Net arttırmanın en önemli taktiklerinden bir tanesi deneme çözmektir. Zamanın çok olduğu için her hafta en az 1-2 deneme çözebileceksin.

Geçmiş dönem YKS sürecinden geçtiğin için tecrübeli olacaksın. Bu da beraberinden daha az stres yapmanı ve heyecanını azaltacak.

Mezuna Kalmanın Dezavantajları

Mezuna kalmanın en kötü yanlarından birisi arkadaşlarından birçoğu üniversite sıralarında derslere girerken sen hala hazırlık sürecinde olduğun için kendini psikolojik olarak stres altında hissedebilirsin.

Günün 4-8 saati ders çalışman gerekecek. Kafanı dağıtacak bir uğraş bulmadığın taktirde bir süre sonra bıkkınlık ile karşılaşabilirsin.

"Nasıl olsa vaktim çok bugün çalışmazsam yarın 2 kat çalışırım." şeklinde düşünüp vaktini boşa harcayabilirsin. Bu da derslerini aksatmana neden olabilir.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap