Matematik Nasıl Çalışılır?

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Matematik Nasıl Çalışılır?

Birçok öğrenci okul yaşamında matematik dersinde çoğunlukla sorun yaşamış ve matematik nasıl çalışılır? sorusunun cevabını aramıştır. Sayısal başta olmak üzere eşit ağırlık öğrencileri için de bir hayli önemli olan matematik dersi ayrıca sözel öğrenciler arasındaki farkı ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden matematik dersinden sıkılmak veya kaçmak yerine bu dersi daha zevkli ve keyifli hale getirerek net oranlarını artırmak hedeflenmelidir.

Başarıya ulaşmanın en önemli koşullarından bir tanesi matematikte çok iyi olmaktan geçiyor. Bunun için önyargılarınızı bir kenara bırakıp yola koyulmanız gerekiyor. Önceden çeşitli başarısızlıklar yaşamış olabilirsiniz, hatta matematik temeliniz hiç olmayabilir. Ancak bundan sonra bu sorunların üstesinden gelmek için hiçbir engeliniz yok. Matematiğe sıfırdan başlamak gerekiyorsa bile kendinize hedef koyun ve bu yolda ilerlemeye başlayın. Söz konusu matematik olduğu için ezberden kaçınmak gerekiyor. Ardından konular gözden geçirilmeli, formülleri not alıp üzerine bol bol soru çözülerek gelişmeye devam edilmelidir.


Matematik'te Temel Herşey

İşin içinde matematik varsa öğrencilerin başlıca şikayetlerinden birisi "Temelim yok, yapamıyorum" olacaktır. Oysa dört işlem bilen herkes matematik temeline sahiptir. Öncelikle öğrencinin netlerini arttırabilmesi için rasyonel sayılar, köklü sayılar, mutlak değer ve üslü sayılar gibi temel konuları çalışması gerekir. Bu konularla temeli pekişen öğrenci artık daha zor konular için hazır demektir.

Zaman Ayırmak

Temeliniz olsun veya olmasın diğer birçok ders gibi matematiğe de zaman ayırmanız gerekir. Peki ne kadar çalışmalıyım? Dediğinizi duyar gibiyim. Bu sorunun cevabı öğrenciye bağlıdır. Ancak şunu akıldan çıkartmamak gerekir. Ne kadar zaman ve emek harcarsanız alacağınız mükafat o kadar artacaktır.

Kolaydan Zora Doğru Gidin

Bazı öğrenciler konuyu bilmeden test çözmeye çalışırlar veya biraz bilgisi vardır ancak konuya tam olarak hakim değildir. Bu durumda test çözmeye kalkınca başarısızlıkla karşılaşabilirler. Halbuki önce konuyu çalışılıp ardından konu tam olarak anladıktan sonra test çözülmeye başlansa bu sorunlarla karşılaşılmayacak ve yenilgiye uğramadan konular su gibi akacak.

Her şey Zihinde Bitiyor

TYT matematik çalışırken aynı zamanda AYT konuları için temel hazırlamış olacaksınız. Bu yüzden "TYT kolay AYT konularında zorlanırım" gibi bir yanılgıya varmayın. Öğrendiğiniz her bir konuda sonraki için zemin hazırladığınızı unutmayın.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap