Kimya Dersi Nasıl Çalışılır? Taktikleri Nelerdir?

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Kimya Dersi Nasıl Çalışılır? Taktikleri Nelerdir?

Fen grubu dersleri arasında bulunan kimya dersinin konuları arasında biyoloji ve fizik derslerinin konuları da bulunmaktadır. Fizik ve biyoloji derslerinde iyi olan bir öğrencinin kimya dersinde başarılı olması muhtemeldir. Bu derste zaman zaman sayısal konularla karşılaşırken kimi zamanda sözel konularla karşılaşılmaktadır. Ancak dersin en güzel yanlarından bir tanesi karşımıza çıkan soruların büyük bölümünün birbirine benziyor olmasıdır. Kimya dersinin diğer dersler ile olan bağlantısına değindikten sonra artık ana konumuza dönebiliriz. Peki kimya dersi nasıl çalışılır? Uygulamamız gereken taktikler neledir?

Aslında Son Derece Eğlencelidir

Öğrencilere zaman zaman konuları karışık gelen bu ders aslında göründüğü kadar zor değildir. Birçok konuyu gerçek hayatta uygulayabildiğimiz için aslında son derece eğlencelidir. Örneğin yolların buzlanmasının engellenmesi için tuz dökülmesi kış mevsiminde sıklıkla görülen bir eylemdir. Öğrenciler bu ve bunun gibi birçok olayı gerçek hayatta görünce kimya dersinin aslında zevkli olduğunu düşünecek. Böylece öğrenmek o kadar da zor gelmeyecektir.


Taktikler Nelerdir?

Konularda bulunan temel kavramlar iyice anlaşılmalı. Bir konuyu öğrenmeden diğerine geçilmemelidir.

Zor gelen konuya daha fazla zaman ayırmalıdır. Çalıştığınız konuyu bitirmeden test çözmeye başlamamalısınız.

Kimya dersinde karşınıza çıkan konular genellikle sayısal olmayıp yoruma dayalıdır. Bu yüzden verilen bilgileri yorumlayarak çözüme gitmek daha doğru bir adım olabilir.

Sorular dikkatlice okunmalı sorunun çözümünü etkileyecek kelimelere dikkat edilmelidir.

Kimya dersi için verebileceğimiz diğer bir taktik ise konuları karışık bir şekilde çalışmamanız olacaktır. Çünkü bir sonraki konunun önceki ile benzer noktaları olduğu için başarısızlıkla karşılaşmaya yol açabilir.

Diğer bir tavsiyemiz ise farklı kaynakları kullanarak farklı bakış açıları kazanmanız şeklinde olacaktır. A yayınevinin değinmediği bir noktaya B yayınevi değinebilir. Bu şekilde çalışarak daha çok bilgi edinebilirsiniz. Böylece karşınıza çıkan soruları farklı bakış açıları ile değerlendirip çözmeniz daha kolay olacaktır.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap