İkinci Öğretim Nedir?

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
İkinci Öğretim Nedir?
Hemen hemen her üniversitede normal ders saatleri haricinde uygulanan ders saatleri vardır.

Normal/Örgün öğretimden farklı saatlerde uygulanan eğitime ikinci öğretim adı verilmektedir. Geçimlerini sağlamak için gündüzleri çalışmak zorunda olan veya uyku problemleri yaşayan öğrenciler için büyük avantaj sağlar. Ayrıca normal öğretime göre puanları daha düşük olması sebebiyle birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Ders saatleri ise birçok üniversitede 15.00 - 21.30 olarak uygulanmaktadır. İkinci öğretimin en büyük farkı, öğrenciler eğitim görmek için harç ücreti ödemek zorundalar.

Örgün öğretim veya ikinci öğretimde okuyan öğrenciler aynı dersleri alır. Ders konuları akademik kadro tarafından belirlenmekte olup iki öğrenim türü için aynı konular işlenir. Ayrıca öğrenciler mezun olduklarında kazandıkları diploma ve ünvan aynı olmakla birlikte burs ve kredi başvurularında eşit haklara sahiptirler.


İkinci Öğretim ile Birinci Öğretim Arasındaki Farklar Nelerdir?

Puan ve sıralama açısından ikinci öğretimlerin puan ve sıralamalası daha düşük olmaktadır. Dolayısıyla birinci öğretime göre kazanması daha kolaydır.

Dersler öğleden sonra başladığı için öğrenciler daha fazla uyku imkanına sahip olurlar ve çalışma imkanları vardır.

Belkide birinci öğretimden en büyük farkı örgün öğretim programlarına geçiş yapamamalarıdır. İkinci öğretim öğrencileri sadece uzaktan eğitim, açıköğretim veya başka bir ikinci öğretim programına geçiş yapabilirler.

İkinci öğretim öğrencileri yıllık olarak harç ücreti öderken birinci öğretim öğrencileri harç ücreti ödemez.

Birçok etkinlik gündüz saatlerinde olduğundan ikinci öğretim öğrencileri bazı etkinliklerden uzak kalabilirler.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap