DGS Konuları

DGS Konuları

Merhaba üniversite adayları, Dikey Geçiş Sınavı yani DGS konularını bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. DGS, üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden (önlisans) ve açıköğretim önlisans bölümlerinden başarıyla mezun olan öğrencilerin 4 yıllık bölümlere (lisans) geçiş yapmasını sağlayan bir sınavdır. Dikey Geçiş Sınavı 2000 yılından beri yapılmakta olup amacı öğrencilerin lisans eğitimi için sayısal ve sözel alandaki akıl yürütme yeteneklerinin test edilmesidir. Bu özelliği ile ALES ile benzerlik göstermesine karşın DGS'de toplam 120 soru sorulmaktadır. Bu sorular 60 sayısal ve 60 sözel olarak belirlenmiş olup toplam süre 150 dakikadır. 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için soruların çok dikkatli çözülmesi gerekiyor.

2 yıllık önlisans bölümünden başarıyla mezun olan öğrencilerin 4 yıllık lisans programlarına devam etmeleri için uygulanan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ÖSYM tarafından yapılıyor. DGS sınavı için her üniversitenin %10 kontenjan açmak zorunluluğu olmakla birlikte adayların 30 tercih yapma hakkı bulunuyor.

DGS ile ilgili genel olarak bilgilendirme yaptığımıza göre artık DGS konularını sizlerle paylaşabiliriz. Bunun için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Konuları

DGS Türkçe Konuları
DGS Matematik - Geometri Konuları

Benzer Konular