Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Eğer bir öğrenciyseniz yapmanız gereken en önemli şey planlı programlı çalışmak olmalıdır. Zamanı verimli bir şekilde kullanmak isteyen tüm öğrenciler ders çalışma programı hazırlamalıdır. Kişi ders çalışmanın yanı sıra film izlemek, arkadaşlarıyla vakit geçirmek ve spor yapmak gibi aktiviteler yapacağı için hangisini ne zaman yapacağını bilemeyebilir. Buda düzenli olarak ders çalışmasına engel olur. Özellikle YKS maratonuna hazırlanan üniversite adayları için ne zaman ders çalışacağı, ne zaman dinleneceği ve ne kadar uyuyacağı gibi konularda planlı olmak son derece önemlidir. Bizde bu yazımızda ders programı hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? Gibi sorulara yer vereceğiz.

İşe Kendinizi Tanıyarak Başlayın

Bazı öğrenciler kendilerini tanımadan internetten veya arkadaşından bulduğu bir ders çalışma programını kendisi için kullanmaya çalışırlar. Bunun sonucunda ise başarısızlıkla karşılaşabilirler. Ancak ders çalışma programı kişiye özel olmalıdır. Günde kaç saat uyuyorsunz? Günün hangi saatlerinde çalışınca kendinizi daha verimli hissediyorsunuz? Okul, dershane veya özel ders alıyor musun ve bunlara kaç saatin gidiyor? Gibi soruları öğrencinin bizzat kendisi cevaplamalı ve bu doğrultuda kendine özel bir ders çalışma programı hazırlamalıdır. Son olarak programınızı saatlere göre değil, herhangi bir dersi kaç gün kaç saate göre çalışacağınıza karar vererek hazırlamanız daha isabetli olacaktır.


Ders Seçimi

Programınızı hafta içi ve hafta sonu olarak ikiye ayırın. Eğer okula gidiyorsanız hafta sonuna daha ağır derslerinizi ayırın, hafta içi ise okuldan sonra çalışabileceğiniz 2 farklı ders belirleyip bunların üzerine gidin. Ancak mezuna kaldıysanız hafta sonuna daha kolay dersleri seçin ve kendinize vakit ayıracak aktiviteleri gerçekleştirin, hafta içi ise günlük 2 tane derse vakit ayırmaya çalışın ve mümkünse sayısal ve sözel olarak bunu eşitlemeye dikkat edin. Mesela bir gün matematik-türkçe gibi yaparak ders çalışma programınızı hazırlayabilirisiniz.

Kendinize Vakit Ayırmayı İhmal Etmeyin

YKS maratonuna hazırlanan üniversite adaylarının en fazla yaptığı hatalardan bir tanesi yoğun bir ders çalışma programı hazırlamaktır. Hatta bazı adaylar keyif aldığı aktiviteleri bir kenara bırakıp sadece ders çalışmaya yoğunlaşabilirler. Bu şekilde bir tempoya kapılan öğrenciler bir süre sonra artık ders çalışmak istemeyebilir. Bu yüzden çalışma programınıza keyif aldığınız aktiviteleri eklemeyi ihmal etmeyin.

Oda Düzeni

Planlı programlı çalışmak kadar oda düzeni konusu da oldukça önemlidir. Çalışma masanızın etrafında dikkatinizi dağıtacak nesnelerin olmadığından emin olun. En çok ihtiyacınız olan defter, kitap, kalem ve notlarınızı yakınınızda bulundurun.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap