Biyoloji Nasıl Çalışılır?

  • 10 Ağustos 2019
  • 0 Yorum
Biyoloji Nasıl Çalışılır?

Biyoloji, canlıları inceleyen bir bilim dalı olması sebebiyle yaşamı kavramaya yönelik bir derstir. Bu derste yaşamsal olaylarda sebep-sonuç ilişkisi kurulmalıdır. Her ne kadar sayısal ders olsada sözel tarafları olduğu için bilgi ağırlığı fazladır. Bu yüzden grafik, şema, tablolardan yararlanarak yorumlar yapılmalıdır.

Temelde Eksikler Varsa Sıfırdan Başlayın

Biyoloji dersi üniversite sınavına hazırlanan sayısal öğrencilerin belki de en fazla zaman ayıracağı derslerin başında gelmektedir. Yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız mutlaka baştan başlamanızda fayda var çünkü konular birbirini tamamlayarak ilerliyor.

Küçük Notlar Büyük Yardımcılarınız

Konuları çalışırken bilmediğiniz birçok kavramla karşılaşacaksınız. Bu yüzden defterinize veya post-itlere küçük notlar almanızda fayda var. Böylece tekrar ederken küçük notlardan faydalanarak gelişiminizi sağlam temellere kurmuş olacaksınız.


Sebep-Sonuç İlişkisi Kurun

Biyoloji çalışırken sebep-sonuç ilişkisi kurarak olayların mantığını anlacak ve ezber yükünü azaltabileceksiniz. Ayrıca birçok yabancı kavram olduğundan daha kolay öğrenebilmek için kodlama sistemi ile kalıcı bir şekilde aklınızda tutabilirsiniz.

Tekrar Edin

Her derste olduğu gibi biyoloji dersinde başarılı olmak için düzenli olarak tekrar yapmanızda büyük fayda var. Küçük post-itlere aldığınız notları boş zamanlarınızda tekrar edebilir, notlarınız için ses kaydı oluşturup aralıkla bunları dinleyebilirsiniz.

Tekrar ve Test

Buraya kadar herşey tamam notlarınız var ve bunları tekrar ediyorsunuz. Yapmanız gereken son şey bilgileri daha da pekiştirmek için test çözmelisiniz. Böylece birçok farklı soru tarzını görmüş olacaksınız.

Kullanıcı Yorumları - 0 Yorum

Bu içeriğe henüz bir yorum yapılmadı. İlk yorumu sen yap.

Yorum Yap